Muguras sāpes, kuras izraisa pēcoperācijas rētaudi.
Visbiežāk sastopamie vēdera rētaudi ir pēc apendektomijas. Pēc aklās zarnas plīsuma (peritonīts) vai strutaina iekaisuma vēdera dobumā var veidoties plaši, dziļi rētaudi. Rētaudu blīvums atkarīgs no organisma individuālas reakcijas uz kairinājumu. Pēcoperācijas drenas rada ilgstošu, lokālu kairinājumu. Šajā vietā veidojas neelastīgi, mazkustīgi rētaudi. Atipiska apendiksa lokalizācija (mazajā iegurnī, retrocekāli) ķirurgam rada grūtības to lokalizēt, lai līdz tam piekļūtu, notiek apkārtējo audu mikrotraumatizācija, rezultātā dzīšanas procesā veidojas zarnu cilpu salipumi, kustīguma ierobežojumi. Operācijas rēta šajos gadījumos ir ļoti gara. Kad rētaudu sarētošanās process ir beidzies, šie mazkustīgie, neelastīgie, blīvie rētaudi ietekmē ne tikai iekšējo orgānu kustīgumu (resnā un tievās zarnas, dzemde, olnīcu, nieres utt.), bet izmaina arī iegurņa kaulu, jostas skriemeļu stāvokli, rezultātā var parādīties sekojošas sūdzibas: muguras sāpes, sāpes un kustības ierobežojums locītavās (labā gūžas, ceļa un pleca locītavā), citas problēmas: neauglība (dzemde noliekta sānis uz rētaudu pusi), zarnu piepūšanās, aizcietējumi (deformēta aklās zarnas vārstule).
Ja ir minētās sūdzības, tad būtu vēlams apendektomijas rētai uzlabot kustīgumu. Profilaksei pilnīgi pietiek veikt zemāk minētos vingrojumus 2-3 reizes nedēļā.
Pēcoperācijas rētas mobilizācija guļus stavoklī.
Apzināti atbrīvo vēdera muskulatūru. Plaukstas kausiņa formā novieto uz rētas, plaukstu iekšējās malas lēnām, pakāpeniski iegremdē vēdera audos. Lai rokas varētu dziļāk ieet, to dara izelpas fāzē. Var saliekt labo celi, tas atbrīvos vēdera muskuļus. Rētu iestiepj kreisā pleca virzienā un notur visu vingrojuma laiku, līdz rēta paliek mīkstaka, elastīgāka.
1. fāze - plaukstas uz rētas, celis saliekts.
2. fāze - celi nolaiž sānis. Rēta tiek nofiksēta, kājas kustība stiepj rētaudus.
3. fāze - celis tiek iztaisnots. Rēta tiek noturēta, kājas kustība stiepj rētaudus.
4. fāze - celis iztaisnots. Rēta tiek noturēta maksimālā iestiepumā.
5. fāze - celi saliec, virzot to uz iekšu. Rēta atslābst, plaukstas tiek iegremdētas dziļāk vēderā.
Pēcoperācijas rētas mobilizācija stāvus pozīcijā.
1. fāze - Plaukstas kausiņa formā novieto uz rētas, plaukstu iekšējās malas lēnām, pakāpeniski, izelpas laikā, iegremdē vēdera audos. Lai rokas varētu dziļāk ieiet, var saliekt labo celi,noliekties uz priekšu, tas atbrīvos vēdera muskuļus. Rētu iestiepj kreisā pleca virzienā un notur visu vingrojuma laiku, līdz rēta paliek mīkstaka, elastīgāka.
2. fāze - Noliekties pa kreisi. Rēta tiek noturēta, rumpja noliekšana sānis stiepj rētaudus.
3. fāze - Noliekties uz aizmuguri. Rēta tiek nofiksēta, rumpja atliekšana stiepj rētaudus.